Neden Maya Ekstraktı?

Maya ekstraktı, çorbalarda, soslarda ve hazır yemeklerde hatta atıştırmalıklar ve et ürünlerinde de kullanılan çok yönlü bir bileşendir. Maya ekstraktı, tipik umami veya etsi lezzet sağlayan kendine has çeşnili lezzetiyle kendini diğerlerinden ayırması nedeniyle gıda üreticileri için oldukça caziptir. Bunun nedeni zengin gıdalarda doğal olarak ortaya çıkan glutamat aminoasitinden ileri gelmektedir.

Pişirilmiş bir et suyu maya ekstraktına çok benzer bir aminoasit profiline sahiptir .Ayrıca bulyonla çok benzer bir lezzete de sahiptir. Bu nedenle, maya ekstraktı sıklıkla vejetaryan ürünlerinde et tadını sağlamak üzere kullanılmaktadır.

Maya ekstraktı, düşük tuz içerikli gıdalarda lezzete derinlik katarak Tuz isteğini azaltmaktadır.

Medyada Maya Ekstraktı ile yüksek glutamat içeriği sağlayarak Düşük kaliteli bileşenlerin lezzetlerini örtme amacı taşıdığına dair tezle ileri sürülmektedir.

Ancak bu kesinlikle doğru değildir.  Birini neden ; çok yüksek glutamat içeriği bizim tat alma hücrelerimiz tarafından hoş olmayan bir lezzet olarak çabucak algılanmakta olduğundan , istediğiniz kadar maya ekstraktı kullanamazsınız.

İkincisi ise diğer lezzet artırıcı katkılar veya bileşenlere kıyasla maya ekstraktı gıda endüstrisinde pahalı bir bileşen olarak kabul edilmektedir.

Bir gıda ürününün başarısı, hayati öneme sahip tüm muhteviyatın uyumlu bir şekilde etkileşimi ile sağlanmaktadır. Bu nedenle üreticiler yeni reçeteler geliştirmek için oldukça yüklü para ve zaman harcamaktadırlar. Dozaj her zaman kritik bir öneme sahiptir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s